Aromalı Filtre Kahveler Hakkında Her Şey

Bir önceki blogumuzda size Decaf kahveler hakkında hazırladığımız yazının, gerek tarzı gerekse de içeriğiyle çok beğeni topladığını öğrendik. E madem salgın koşulları bizi evde kalmaya zorluyor, biz de Aromalı Filtre Kahveler hakkında içerikler hazırlamayı kendimize görev edindik.

Yazımıza başlarken, tıpkı şuradan da okuyabileceğiniz bir önceki yazımızda olduğu gibi bunda da size metni okurken dinleyebileceğiniz bir albüm önerelim. Aromatik kahvelerin bu renkli dünyasında size eşlik etmesi için, içinizi kıpır kıpır edecek genç bir Fransız şarkıcı olan ZAZ’ın 2010 yılında aynı isimle çıkardığı “Zaz” albümünü dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Aroma ve aromalı kahve nedir?

Gelelim bugünün konusu olan aromalı filtre kahvelere. Kahveseverler, filtre kahve satın alırken aradığı aromayı buldukları kahveleri tercih eder. Bazıları doğal, baharatımsı, topraksı veya çiçeksi aromaları severken bazıları da tüketmekten haz aldığı çikolata, vanilya veya karamel gibi gıdaların cazibeli aromasını kahvede de yakalamayı arzular.Aromalı filtre kahveleri anlatmak için öncelikle, “aroma”nın ne anlama geldiğini anlatmakta yarar var. Aroma, lezzetten tamamen farklıdır ve sözlük anlamı “hoş koku” olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla, bütün kavrulmuş kahvelerin bir aromaya sahip olduğunu ve aromanın kahvenin yetiştiği yer ve koşullara göre değişkenlik gösterdiğini belirtmeliyiz. Yine kahvenin kavrulma derecesi gibi etkenler de aromanın ortaya çıkmasında etkendir.

Aromalı Filtre Kahveler Hakkında Her Şey

İlginçtir ki, kahvenin çeşitli baharatlar ve fındık, ceviz gibi kuru meyvelerle aromalandırılmasının temeli yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bir başka deyişle insanoğlu, kahvenin bulunmasından ve yayınlaşmasından beri aroma katarak tüketme alışkanlığı sergilemiş, son iki yüzyılda ise kahve tüketiminin aşırı bir düzeyde yaygınlaşmasıyla egzotik aromalar da ilgi görmeye başlamıştır. Günümüzde ise çikolata, ahududu, karamel, vanilya gibi kendine has lezzetiyle meşhur ürünlerin aromaları kahvelere ilave edilerek gün içerisinde filtre kahve şeklinde çok ama çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Aromalı Filtre Kahve nasıl üretilir?

Bilindiği üzere kahve kirazları, dalından toplandıktan sonra belirli birtakım işlemlere tabi tutularak kabuklarından arındırılır ve kahve çekirdekleri yaklaşık 180-240°C arası sıcaklıkta belirli bir süre kavrulup soğutularak içime hazır hale getirilir.

Kahveye farklı bir aroma katmak için kullanılan yöntemse aroma yağlarının kahveyle birleştirilmesinden ibarettir. Aroma yağları temelde iki bileşenden doğal ve sentetik yağlar olmak üzere iki bileşenden oluşur. Doğal yağlar; vanilya, kakao, fındık, çilek, tarçın gibi bitkilerden çok az miktarda ve konsantre bir şekilde elde edilirken, sentetik yağlar için ilave kimyasallar kullanılır.

Kahve kavrulurken aroma yağları kahveye eklendiği takdirde kahvenin kavrulurken açığa çıkan kendine özgü aromasını baskılayarak yok etmektedir. Bu nedenle kahveler kavrulup soğutulduktan sonra kahveye belirli bir süre boyunca sprey formunda eklenerek halihazırda yüzlerce kompleks ve birbirinden farklı tat barındıran kahveye, doğal veya sentetik yağların dahil edilmesiyle tüketicilerin arzu ettiği aromalar katılabilmektedir.

Aromalı filtre kahve türleri nelerdir?

Aromalı filtre kahveler, gün içerisinde gerek uyku açan ve duyuları uyandıran kokularıyla, gerekse hafif-orta sertlikteki içimleriyle sıradan filtre kahvelere göre giderek daha fazla tercih edilmektedir. En çok tercih edilen bazı aromalı filtre kahveleri ise kısaca şu şekilde sayabiliriz: Vanilya, karamel, İrlanda Kreması, fındık, ahududu ve çikolata.

Size biraz da Oze Kahve’nin en çok satanları arasında bulunan Aromalı Filtre Kahveler Serisi hakkında bilgi verelim. Oze Kahve olarak tüm aromalı filtre kahvelerimizi doğala özdeş ve tüketilmesinde sağlığa hiçbir zararı bulunmayan aromalardan ve %100 Arabica kahve çekirdeklerinden üretiyoruz. Ayrıca, kahvelerimizi üretirken eklediğimiz aromaların kahvenin kavrulma esnasında ortaya çıkardığı doğal aromasını baskılamasına engel olacak yöntemleri ustaca izliyoruz.

Oze Coffee Company olarak, “Aromalı Filtre Kahveler” serisinde yer alan birbirinden leziz aromalı filtre kahvelerimizi geçirdiğimiz bu zor günlere inat %20 indirimle ve 50 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava fırsatıyla siz kahveseverlerin beğenisine sunuyoruz. Siz de aşağıdaki ürünlerimizi kampanya dahilinde satın alarak evde filtre kahve demlemenin ve içmenin keyfini yaşarken yüksek kaliteli kahve çekirdeklerimizi uygun fiyatlarla tadabilirsiniz.

Yazan: Arda İnal

Instagram

08Nisan
2020