Bitki Çayları : Her Yudumda Şifa

Her ne kadar sizlere bugüne dek dünyanın en taze kahvelerini sunan yüzümüzü tanıtmış olsak da, aslında biz Anadolu’nun en lezzetli ve organik bitki çaylarını da bulup tedarik ediyor, kendi ellerimizle hazırlayıp hizmetinize sunuyoruz. Evet, bugünkü yazımızın konusu sizlere her yudumda şifa sunan bitki çayları ve çeşitleri  Şimdi, bitki çayının verdiği huzuru ruhunuzda da hissedebilmeniz için yazıyı okurken 2014 yılında çıkarılan “Eastern Winds” yani “Doğu Rüzgârları” isimli Uzak Doğu ezgilerinden oluşan enstrümantal albümü dinlemenizi öneriyoruz.

Pek çoğumuz şifa bulmak için içeriz bitki çaylarını, kimi ise hem çaydan hem kahveden hazzetmediği için tercih eder. Bazılarımız yeşil çay içerek ödem atmaya çalışır, bazılarımız ise yaseminli yeşil çay içerek ruhunu dinginleştirmeye… Aşağıda kısa kısa anlatacağımız bitkisel çayların her biri, gerçekten de her yudumda şifa ve huzur verir insana. Yazımızın bu ilk bölümünde, bitki çaylarını ele alacağız.

Önce bitki çayları ve çeşitleri hakkında kısa bir bilgi verelim, ardından ise faydalarına değinelim. Her biri birbirinden doğal ürünler olan bu bitkisel çaylar ve meyve çayları, ayrı ayrı satılabildiği gibi birleştirilerek kür halinde de sunulabiliyor. Çayları; bitki çayları, meyve çayları ve yeşil çaylar olmak üzere üç alt gruba ayırabiliriz. Bitki çaylarına ıhlamur, ada çayı, nane limon çayı, papatya çayı ve rezene çaylarını örnek verebiliriz. Meyve çayları deyince ise aklımıza kuşburnu, elma, çilek ve ahududu gibi kırmızı orman meyvelerinden yapılan çaylar geliyor. Bir de tabii, muhtelif meyve ve bitkilerin karışımından üretilen şifalı kış çayı… Son olarak temel yeşil çay çeşitlerini sade yeşil çay, yaseminli yeşil çay, limonlu yeşil çay ve naneli yeşil çay olarak sayabiliriz. Bunlara ananas, açai, bergamot, zencefil gibi çeşitler de eklemek mümkün. Aşağıda ise bu çayların faydalarından bahsedeceğiz. Lakin bu noktada belirtmeliyiz ki bu doğal ürünleri sağlık sorunlarını gidermek için tıp ve ilaçlar yerine değil, onlarla birlikte birer doğal takviye olarak kullanmak sağlığınız için daha yararlı olacaktır.

Bitki Çaylarının Faydaları :

Ihlamur :

Ihlamur ağacının mis gibi kokan çiçek ve yapraklarının toplanıp kurutulmasıyla üretilen ıhlamur çayı, gripten korunmak ve etkilerini azaltmak için faydalı olduğu gibi, (bal ile birlikte) solunum yolları enfeksiyonlarında oluşan boğaz akıntılarını yumuşatmakta ve gidermekte de kullanılır. Ayrıca, içerdiği antioksidan “flavonoid”ler sayesinde idrar ve ter yoluyla ödem atmanızı sağladığı gibi stres azaltıcı etkiye de sahiptir.

Oze ıhlamurları, Marmara Bölgesi’nin ılıman iklimi ve sıcacık güneşi altında yetişen doğal ve taptaze ıhlamur çiçeklerinin sezonluk olarak alınıp kurutulması ile üretilir. Satın almak için tıklayınız.

Ada Çayı :

İstanbul’a ilk kez Marmara Adası’ndan getirildiği için “ada çayı olarak adlandırılan bu bitki, Ege Bölgesi’nde acı elma olarak da bilinir. Ada çayı, antiseptik özelliğe sahiptir. Mide ve sindirim problemlerine (gaz söktürücü) iyi gelen, ishal ve gastrit oluşumunu engelleyebilen ada çayı, soğutularak cilt bakımında ve akne, egzama ve sedef gibi bazı hastalıkların iyileştirilmesinde de haricen kullanılmaktadır. Ayrıca ada çayının kolesterol, tip 2 diyabet ve kolon kanserinin iyileştirilmesinde de doktor kontrolünde kullanılmak kaydıyla faydalı görülmektedir. Ada çayının içeriğinde bulunan rosmarinik, kuersetin ve karnosol gibi antioksidanlarla başlangıç evresindeki kanser hücrelerinin büyümesini baskılayabildiği bilinmektedir. İlaveten, ada çayı yağı (acı elma yağı) da pek çok alanda şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Oze Ada Çayı, Güneybatı Anadolu’nun doğal ve taptaze adaçayı yapraklarının sezonluk olarak alınıp kurutulmasıyla üretilir. Satın almak için tıklayınız.

Nane Limon Çayı :

Bilindiği üzere limon, B ve C Vitamininin yanı sıra, fosfor, protein ve karbonhidratlar bakımından besleyici olup kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içerir. Bu özellikler nane ile birleşince pek çok bakımdan yararlı bir çay ortaya çıkmış ve ülkemizde uzun yıllardır kullanıldığından “nane limon kaynatmak” terimi dahi dilimize yerleşmiştir. Nane limon, boğaz ağrısını giderir, mideyi rahatlatır, sinirleri gevşetir, idrar söktürür, ağız kokusunu alır, grip ve nezleye karşı antibiyotik yerine kullanılabilir, regl döneminde içildiğinde ise önemli bir rahatlatıcı olarak karşımıza çıkar.

Oze nane limon çayları, Güney ve Güneydoğu Anadolu’nun sıcacık güneşi altında yetişen yerli, doğal ve taptaze nane yapraklarının sezonluk olarak alınıp kurutularak gerçek limon kabuklarıyla harmanlanarak üretilir. Satın almak için tıklayınız.

Papatya Çayı :

Papatya çiçeklerinin kurutulmasıyla üretilen papatya çayı, uyku kalitesini artırır, bulantı ve gaz gibi sindirim rahatsızlıklarını giderir ve sindirimi düzenler. Kan şekerini düşürür, kolesterol ve tansiyona iyi gelir. Ayrıca, papatya çayının içerdiği antioksiden “apigenin” maddesi sayesinde mide, bağırsak, göğüs, deri, prostat, rahim ve tiroid kanseri hücreleri ile mücadelede oldukça yararlı olduğu ortaya koyulmuştur.

Oze Papatya Çayları, Güneybatı Anadolu’nun ılıman iklimi ve sımsıcak güneşi altında yetişen doğal ve taptaze mayıs papatyası tomurcuklarının mevsimlik olarak alınıp kurutulmasıyla üretilir. Satın almak için tıklayınız.

Şifalı Kış Çayı :

Kış çayları, farklı meyve ve bitkilerin karıştırılarak kaynatılması ile elde edilmekte olup, içerdikleri meyve ve bitkilerin münferit yararlarını tek bir çayda toplamaları nedeniyle tam bir şifa kaynağıdırlar. Örnek vermek gerekirse, Oze Kış Çayı, doğal narenciye meyvelerinin, adaçayı, ıhlamur gibi şifalı bitkiler ve lezzet kaynağı tarçın, zencefil ve karanfil taneleri ile Oze’ye ait özel bir formülle harmanlanması sonucunda elde edilen bir vitamin, şifa ve lezzet kaynağıdır. Kış çayı vücut direncinin artmasına ve hastalıklara karşı korunmaya birebir olduğu gibi, dinlendirici, stres giderici ve sindirime yardımcı özellikler de bulundurmaktadır.

Bitkisel çayları kaleme aldığımız yazımızın bu bölümünün sonuna gelirken, size Oze’nin bitki ve meyve çayları konusundaki yaklaşımından kısaca bahsedelim istiyoruz. Oze Kahvecilik, kahvede olduğu gibi bitki ve meyve çaylarında da tamamen doğal, organik ve birinci kalite ürün kullanır, bir ürünün en lezzetli türü nerede üretilirse ürünü oradaki yerel imalatçılarından bizzat tedarik eder ve kendi ustalarının marifetiyle harmanlar, dinlendirir, paketler ve sizlerin beğenisine sunar. Üstelik üretim tesisimizde kahve ile bitki ve meyve çayları tamamen ayrı fiziksel ortamlarda bu işlemlerden geçer ve kokuları dahi birbirine temas etmez. Kısacası, kahvelerimize ne kadar özen gösteriyorsak, bitkisel çaylarımıza, saleplerimize, sıcak çikolatalarımıza ve diğer tüm ürünlerimize de her aşamada aynı özeni gösteriyoruz.

Bir sonraki bölümde yeşil çaylar ve meyve çayları hakkında detaylı bir yazı sizleri bekliyor olacak. Yalnızca kahvenin değil, organik ve doğal bitki çaylarının da butik adresi olan Oze Kahve’den tüm okurlarımıza mutlu hafta sonları diliyoruz. 

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook | Instagram

Yazan: Arda İnal

Instagram

29Mayıs
2020
75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
+
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?