Buzlu Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda siz kahve tutkunları için öncekilerden farklı olarak, filtre kahvenin teorisine değil pratiğine yöneleceğiz ve şu sıcak yaz günlerinde kaynar sıcaklıktaki kahveler yerine içinizi serinletecek “ enfes bir buzlu filtre kahve nasıl yapılır “ sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tabii ki yazımıza başlamadan önce, yazımıza eşlik etmesi için günün şarkısını paylaşıyoruz. Galt MacDermot – Coffe Cold  sizlerle.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yüzümüzden artık hiç çıkaramadığımız cerrahi maskeler yaz güneşinin bunaltıcı sıcaklarıyla birleşince biz kahveseverler için tek bir seçenek kalıyor: Kahve içerek serinlemek, yani buzlu filtre kahve tüketmek… Ancak buzlu filtre kahve hazırlamak çoğumuz için sıcak filtre kahve hazırlamak kadar kolay değildir. Çünkü buzlu filtre kahve formüllerinde çoğunlukla ya çok sulu bir tat gelir ağzımıza ya da haddinden fazla acı bir kahve tadı… Oysa “ cold brew “ dediğimiz buzlu filtre kahve demlemek büyük bir sır değildir, tümüyle kahve sanatında ustalaşmak için eğitilmiş bir baristanın ninja düzeyindeki becerilerine ihtiyaç duymaz. İyi bir buzlu filtre kahve demlemek için ihtiyacımız olan şey; kaliteli ve taze bir filtre kahveden, bir filtreden ve büyükçe bir kaptan ibarettir.

Bir demlik dolusu enfes buzlu filtre kahve demlemek için, 1000 ml. suyla 100 gram (yahut 600 ml. suyla 60 gr.) oldukça kalın öğütülmüş taze filtre kahve kullanmalı, suyu mümkünse arıtılmış, mümkün değil ise hazır su olarak tercih etmeli, yaklaşık 12 saat buzdolabında bekletmeli ve ardından kahveyi başka bir büyük cam kaba süzerek yani filtreleyerek aktarmalısınız. Kahvenizi, french press içerisinde demliyorsanız pistonunu süzmeden hemen önce aşağı indirmek suretiyle süzebilir veya bir filtre kahve kâğıdından süzerek geçirebilirsiniz.

Buzlu filtre kahvede en önemli şeylerden biri, taze kavrulmuş ve öğütülmüş bir filtre kahve tercih etmektir. Bu noktada size önerimiz, Oze’nin enfes filtre kahve harmanları olan Oze Special Blend ve Oze All Day Blend filtre kahvelerini soğuk kahve demlerken denemeniz olacaktır.

Diğer yandan, buzlu filtre kahve hazırlarken 12 saatlik demleme süresini önermemizin nedeni, kahvenin suya tamamen nüfuz etmesi, yani suyu demlemesi ve işlemesi için ihtiyaç duyduğu sürenin yaklaşık olarak bu süreden ibaret olmasıdır. Kahvenizi daha erken süzerseniz daha zayıf bir tat elde edebilirsiniz. Daha geç süzerseniz bu kez de açığa çıkmasından kaçındığınız acı tatlarla karşılaşabilirsiniz.

İlk buzlu filtre kahve demleme girişiminizde umduğunuzdan farklı bir tatla karşılaştıysanız, size önerebileceğimiz şey şudur: kahvenizin tadı istediğinizden daha acıysa bardağın üçte ikisini kahveyle doldurup kalan üçte birini keyfinize göre suyla veya sütle tamamlayabilirsiniz. Ancak eğer soğuk kahveniz olmasını istediğinizden daha hafifse, sıradan buz küpleri yerine kahveli buz küpleri yaparak onları kullanabilirsiniz. Aşağıda kahveli buz küpleri nasıl hazırlanır onu da anlatacağız ama ilk seferinde soğuk kahvesini istediğinden daha hafif bulan filtre kahve tutkunları için sonraki demlemelerinde demleme sürelerini 15 saate kadar kademeli olarak artırmalarını, acı ve sert bulanlara ise 12 saatten daha kısa sürelerde buzlu filtre kahvelerini süzmelerini öneriyoruz.

Kahveli buz küpleri nasıl hazırlanır ?

Eğer buzlu filtre kahve demlerken kahvenizin suyla ürettiğiniz buzlar yüzünden fazlaca seyreldiğini düşünüyorsanız, kahveli buz küpleri üretmeyi deneyin. Soğuk demleme kahvenizi hangi kahveyle hazırlayacak iseniz, aynı kahveyi french press’te demleyerek ılımasını bekleyin ve buz kalıplarına döküp dondurucuya sokun. Buz kalıplarınız hazır olduğunda üzerine bir de soğuk demlenmiş kahvenizi ilave edip, tercihen sütle yahut üst kalite bir soda ile tadını zenginleştirerek servis edebilirsiniz. 

Böylelikle bir yazımızın daha burada sonuna geldik. Önümüzdeki günlerde kahveye dair yepyeni konularla burada, ozekahve.com.tr blog sayfamızda buluşmak dileğiyle, esen kalın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook | Instagram

Yazan: Arda İnal

Instagram

04Temmuz
2020
Category: Filtre Kahve
75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
+
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?