Meyve Çayları ve Faydaları

Bugünkü yazımızda, daha önce başlamış olduğumuz “ her yudumda şifa ” başlıklı yazı dizimizin üçüncü ve son kısmı olan meyve çayları hakkında kısa ama ilginç birtakım bilgiler paylaşacağız. Ancak bir de, bu enfes ve tamamen doğal ve organik içecekleri anlatırken, onların yumuşaklığını ve ruhu okşayan dinlendiriciliğini hissedebilmeniz için bir şarkı önerelim ki size yazımızı okurken eşlik etsin. Doris Day’in huzur veren sesiyle “Dream A Little Dream of Me” sizlerle: 

Her ne kadar siyah çay ülkemiz insanının vazgeçilmezi olsa da, günümüzde doğal ürünlere giderek artan ilgi, içecek sektöründe de karşılığını meyve çaylarında gösterdi ve insanlar şifalı kış çaylarına, tropik meyve çaylarına veya benzeri doğal meyve çaylarına yöneldi. O kadar ki, kahve tüketicileri kadar olmasa da bir hayli fazla insan, siyah çayın zararları ve tamamen organik olan meyve ve bitki çaylarının faydaları nedeniyle kendilerine bu alanda damak zevki oluşturarak belirli doğal ürünlerin düzenli tüketicisi haline geldi. Ancak bu noktada, doğal meyve çayı çeşitlerinin tam olarak bilinmemesi gibi sebepler meyve çaylarının tüketiminin önünde bir engel olarak karşımıza çıktı. Bu nedenle öncelikle, meyve çayı çeşitlerini sizlere aktaracağız. Günümüzde en yaygın olarak tüketilen meyve çayları; elma çayı, kuşburnu çayı, çilek & ahududu çayı, nar çayı, elma-tarçın çayı, kırmızı orman meyveleri çayı (böğürtlen, yaban mersini gibi ayrı ayrı meyve çayları şeklinde de görülebilmektedir), kış çayı ve tropikal meyve çayıdır.

Ancak bu noktada belirtmek gerekir ki bir meyve çayını doğal yapan şey, o meyve çayında bizzat o meyvenin kurutulmuş parçalarının bulunması ve bu meyve kabukları ile parçacıklarının kaynatıldığında o ürünün doğal lezzetini doğrudan fincana yansıtmasıdır. Günümüzde, bazı toz çaylarda ve poşet çaylarda meyvenin yalnızca aromasının veya tadını veren kimyasalların doğal ürün adı altında satıldığı şikâyetleri ile karşılaşılmakta ve bu da gerçek meyve çaylarının organik, doğal lezzetine gölge düşürmektedir. Aşağıda, bazı meyve çayı türlerinin faydalarını paylaşacağız:

Meyve Çaylarının Faydaları :

Elma çayı: Elma çayları genel olarak doğal mevsiminde yetişmiş taze elmaların toplanıp, elma kabuklarının kurutularak hazırlanmasından elde edilir. Bir vitamin deposu olan elma çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolesterolü düzenlerken, sindirimi kolaylaştıran ve enerji veren etkisiyle de iyi hissetmenizi sağlar.

Meyve Çayları ve Faydaları

Kırmızı orman meyveleri çayı : Adını, gerçekten de olgunlaşınca kırmızı renk tonlarında olan yabanmersini, ahududu, kuşburnu, dağ çileği gibi meyvelerin harmanlanması nedeniyle bu meyvelerden alan kırmızı orman meyveleri çayı, içerdiği meyveler sayesinde antioksidan yönünden zengindir ve hem detoks vazifesi görür hem de içerdiği flavonoidler sayesinde kanserle mücadele ederek kanseri önleme konusunda vücuda yarar sağlar. Diğer yandan kırmızı orman meyveleri hakkında yapılan araştırmalar, kırmızı meyvelerin içerisinde bulunan polifenollerin, Alzheimer’a neden olan toksinlerin iyileşmesinde yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kuşburnu çayı : Bilindiği üzere, Anadolu’nun verimli toprakları, pek çok yabani bitki ve meyveye ev sahipliği yaptığı gibi kuşburnu meyvesinin de en lezzetli türevlerini doğal ortamında cömertçe üretmektedir. İşte, Anadolu doğasının cömertliğinden yararlanan insanlarımız, kuşburnu çayının enfes lezzetini keşfetmişler ve bugüne dek bu lezzeti nesilden nesile aktarmışlardır.  Kuşburnu çayı, ayrı bir yazımızda detaylı bir şekilde anlatılacağından, kuşburnu çayının burada kısaca bahsedeceğimiz faydaları şunlardır: Kuşburnu çayı kansızlığa iyi geldiği gibi kan pıhtılaşmasına da yardımcı olan, cildi güzelleştiren, vücutta iltihap oluşumunu ve dizlerimizde sıvı kaybını önleyen, bağışıklık ve sindirim sistemine, tansiyona iyi gelen bir içeriğe sahiptir. Mide rahatsızlıklarına ve kabızlığa iyi gelen kuşburnu çayı, aynı zamanda doğal bir c vitamini deposu ve antioksidan özelliğiyle de son derece yararlıdır. 

Kış çayı : Meyve çaylarını ve meyve çaylarının faydalarını anlatmışken, enfes meyve tanecikleri ve kabuklarının, yine bol şifalı bitkilerle harmanlanması ile üretilen ve tamamen doğal bir şifa kaynağı diyebileceğimiz bir çayı, kış çayını anlatmazsak olmaz. Yine koskoca bir yazıya sığabilecek kadar detaylı bir başka doğal çay türü olan kış çayı, nezle, grip gibi bağışıklık sisteminin düşmesi nedeniyle yakalanılan salgın hastalıkların en çok kış aylarında görülmesi nedeniyle bu adla özdeşleşmiştir. Kış çayları, çay üreticilerinin formüllerine göre değişiklik gösterdiğinden, size Oze Kış Çayı’nı anlatmayı uygun gördük. En doğal narenciye meyvelerinin, adaçayı, ıhlamur gibi şifalı bitkiler ve lezzet kaynağı tarçın, zencefil ve karanfil taneleri ile Oze’ye ait özel bir formülle harmanlanmasından elde edilen Oze Kış Çayı, sadece kış aylarında değil, zayıf bağışıklık sistemlerini vuran ve tüm dünyayı ele geçiren pandemik tehlike olan covid-19 virüsü nedeniyle artık her mevsim şifa kaynağı çay olarak tercih edilmektedir. İçeriğindeki meyveler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve vitamin kaynağı olan Kış çayı, soğuk algınlığı, nezle, burun akıntısı, balgam, öksürük gibi lezyonlara iyi geldiği gibi, mide ve karın ağrılarını dindirmeye, yorgunluğa ve kemik ağrılarını azaltmaya da yardımcıdır.

Oze bitki ve meyve çayları, butik kahvecilik anlayışımızın çay kültürüne bir yansıması olarak, tamamen doğal ve organik meyveler ile bitkilerin mevsiminde tedarik edilip kurutulmak suretiyle çay haline getirilmesi yoluyla üretilir. Oze Kahvecilik olarak siz değerli müşterilerimize; damak zevkinize uygun doğal bitki çayı, meyve çayı ve yeşil çay çeşitlerimizi tatmaya ve her yudumda şifa sağlayan bu doğal ürünlerimizi keşfetmeye davet ediyoruz. Böylelikle, bu yazı dizimizin sonuna geliyor ve yalnızca en taze kahve çekirdeklerinin değil, aynı zamanda organik ve doğal bitki ve meyve çaylarının da butik adresi olan Oze Kahvecilik olarak tüm okurlarımıza mutlu hafta sonları diliyoruz. 

Bu yazının da burada sonuna geldik. Umarız sizleri sıkmadan hoşça vakit geçirmenizi sağlayabilmişizdir. Nice yazılarda buluşmak dileğiyle, esen kalın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook | Instagram

Yazan: Arda İnal

Instagram

26Haziran
2020
75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
+
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?