Bugünlerde tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de covid-19 pandemisi nedeniyle insanlar evlerinden mümkün olduğu kadar çıkmamak, çıkılması gerektiğinde ise pek çok önlem almak konusunda çaba gösteriyor. Evde saatlerce, günlerce kalmanın getirdiği psikolojik zorlukları ise ancak keyif aldığımız şeyleri gerçekleştirerek aşıyoruz. Hepimiz, şu sokağa çıkma yasağı süresince evde tüketebileceğimiz yiyecek ve içeceklere odaklanmış durumdayız. Kahve sevenler için de durum aynı; bazıları yeni butik kahve firmaları keşfederek Dünya kahveleri araştırırken, bazıları ise yeni aromalı filtre kahve lezzetlerinin peşinde. Ama tüm kahve tutkunlarının ortak bir amacı var: Taze kavrulmuş kahve çekirdekleri bulmak. İşte biz de bu yazımızda taze kavrulmuş kahvenin önemini aktaracağız size.

Bu nedenle, bir süredir hep yaptığımız gibi bu yazı için de size güzel bir eşlikçi müzik önerelim:

Jazz müziğin iki efsanesi; Ella Fitzgerald ile Louis Armstrong’un 1956 yılında birlikte çıkardığı “Ella and Louis” düet albümü için tıklayın:

Müziğimizi de seçtiğimize göre hemen soralım: Kahveden biraz anlayan herkesin “taze kavrulmuş kahve” peşinde olmasının sebebi nedir? Kahveyi lezzetli yapan şey tazeliği midir? Taze kavrulmuş olmayan kahveyle taze kavrulmuş kahve arasında bu kadar büyük bir fark mı vardır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kahve çekirdekleri kavrulurken karbondioksit gazı açığa çıkar. Bu gaz çıkışının yaklaşık %90’ı taze kavrulmuş kahvenin paketlenmesinin ardından paketin içinde gerçekleşir. Normalde bu gaz sıkışarak paketi patlatmaya yetecek bir basınç oluştururken, paketlerdeki tek yönlü valfler kahvenin açığa çıkardığı gazı dışarı atarken dışarıdan hava girişini engelleyerek kahvenin tazeliğini korumasını sağlar. Kahveler kavrulduktan ve dinlendirildikten sonra paketlenerek satılmak üzere sevkiyata çıkarılır.

İşte burada, “taze kavrulmuş kahve” mantığıyla hareket eden butik kahve firmaları ile sektöre damgasını vuracak kadar büyük hacme sahip endüstriyel kahve firmaları arasında bir fark ortaya çıkar. Endüstriyel kahve firmaları tüm dünyaya tek ya da birkaç noktadan kahve sevk eder ve bu taze kavrulmuş kahveler tüketiciye ulaşmadan önce bazen aylarca paketlenmiş halde rafta bekler. Ama taze kavrulmuş kahve mantığıyla hareket eden kahve kavurma şirketlerinde bu süre, yani sevke çıkarılma ve tüketiciye ulaşma süresi maksimum bir haftadır. Çünkü butik kahve şirketi ve taze kavrulmuş kahve tüketicisi birbirlerine bizzat ulaşır ve taze kavrulmuş filtre kahve, espresso ve aromalı filtre kahve çekirdekleri kavrulduktan yaklaşık bir hafta sonra tüketilmeye başlanır.

Bu noktada, “taze kahve” denilince bir başka önemli detay ortaya çıkar. Paketlenmiş kahveler hava, nem, sıcaklık ve ışığa doğrudan maruz kaldığında kahvenin nefaseti ve tazeliği bozulmaya başlar. Bu nedenle taze kavrulmuş kahveler rutubetsiz, güneş ışığına ve oda sıcaklığının üzerinde bir sıcaklığa doğrudan maruz kalmayan şekilde muhafaza edilmelidir. Burada asıl detay şudur: taze kavrulmuş çekirdek kahve tazeliğini en fazla 3 hafta koruyabilirken, öğütülmüş kahve her halükarda paket açıldıktan sonra 4-5 saat içerisinde en lezzetli halini, azami 3 günde ise en taze halini kaybeder. Bu noktada pek çok internet sitesi tüketicilere kahvenin bir yıllık son kullanma tarihini tazeliğini koruyacağı süre olarak ifade etmişse de durum böyle değildir. Kahvenin tüketilebilirliği ile tazeliği arasında dağlar kadar fark vardır. Bir kahvenin kavrulması ile ortaya çıkan pek çok farklı lezzet notası, kahvenin tazeliğini kaybetmesi ile yok olur ve tadı, boş bir kahve tadına dönüşerek tüm özelliğini kaybeder.

İdeal olan, taze kavrulmuş kahveyi çekirdek halinde satın almak, içmeden hemen önce öğütmek ve öğüttükten sonra en geç 3 dakika içinde demlemek, paketini açtıktan sonra ise en geç 15 gün içinde tüketmektir.

Büyük kahve firmaları kahve ambalajlarına 2 seneye varan son kullanma tarihleri yazabilmekte ise de, bir kahvenin gerçek tazeliğini koruyabileceği süreler yukarıda belirtilmiştir.

Oze Kahve olarak biz, Ankara’da taze kavrulmuş kahve deyince akla ilk gelen kahve kavurma şirketlerinden biri olarak, günümüzde sevkiyat teknolojisinin de bize kattığı hızdan yararlanıyor ve kavurduktan sonra uygun koşullarda dinlendirdiğimiz taze kavrulmuş çekirdek kahvelerimizi düzenli müşterilerimize ister çekirdek kahve olarak, isterlerse de tercih ettikleri yönteme uygun şekilde öğüterek paketlendikten sonra aynı gün kargoluyoruz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan, kahve kavurduğumuzu duyuruyor ve müşterilerimizin en taze kahve çekirdeklerine kolayca ulaşmasını sağlıyoruz. Oze Kahve’nin sosyal medya hesaplarına erişmek için logoları tıklayınız.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook | Instagram

Bir örnek vermek gerekirse, single origin kahve sevenlerin sıkça tercih ettiği Kenya filtre kahvemizi, yalnızca belirlediğimiz miktarda kavurduktan ve dinlendirdikten sonra bir hafta içinde tamamen tüketiyor ve yeni bir parti kavuruyoruz. Kenya filtre kahvemizi incelemek ve sipariş vermek için lütfen resme tıklayınız.

Tercihi ister espresso olsun ister decaf kahve veya yöresel filtre kahve, ister aromalı filtre kahve olsun ister Türk kahvesi; Ankara taze kavrulmuş kahvesini Oze’den alıyor ve henüz taptaze iken tüketiyor. Siz de tazeliğimizi test etmek isterseniz, aşağıda yer alan ve son dönemde çok satan taze kavrulmuş çikolata aromalı filtre kahve, espresso, yöresel filtre kahve ve Türk kahvesi çeşitlerimizi aşağıdaki ürünlere tıklayarak çok uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Taze kavrulmuş kahvenin ve uygun fiyatların ortak adresinden, Oze Kahve’den hepinize mutlu bir hafta sonu dileğimizle, şimdilik hoşça kalın.

Yazan: Arda İnal

Instagram

12Mayıs
2020
50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
+
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?