COLOMBİAN SUPREMO 500 gr

Kolombiya’nın en üst kalite çekirdeklerinden elde edilen bu kahve, damakta uzun süre kalan narin ve duru tadı, temiz bitişi ve dengeli asiditesiyle sizlere ideal bir içim keyfi vaat ediyor. Kolombiya’yı Dünya’nın en büyük kahve üreticisi olmamasına rağmen en popüleri yapan şey, sadece enfes Arabica kahve çekirdekleri değil, aynı zamanda kahve yetiştirmeye verdiği önem ve aranan lezzette kahveyi üretmekteki yetkinliğidir. Kolombiya’nın, kahve çekirdeklerinin yetişmesi için mükemmel elverişlilikte bir ortam sağlayan ancak mahsulün taşınması ve işlenmesi açısından pek çok zorluğu getiren arazi yapısı nedeniyle muhteşem bir lezzetin elde edilmesi için gerçekten çok güç şartlarda çalışılmakta, kahveler arazi araçları ya da hâlâ yer yer katırlarla taşınabilmektedir. İşte, Kolombiya’nın bu zor şartları altında elde edilen en lezzetli kahve çekirdeklerine, “Supremo” adı verilmektedir. Genellikle aynı ağaçlarda yetişen ancak kendisinden daha küçük ve daha az yoğun olan “Excelso” çekirdeklerinden ve de “peaberry” adı verilen ikiz kahve çekirdeklerden ayrıştırılan “Supremo” çekirdekleri, gördükleri bu özenli ayrıştırma işlemi sayesinde en üst kaliteye ulaşarak “aranan” kahve haline gelirler. Oze, işte bu kaliteyi ve emeği kahve fincanınıza taşıyor. Oze’nin kendine özgü kavurma, öğütme ve sunuş metodolojisi ile daha da özelleşen bu Kolombiya lezzetini mutlaka denemelisiniz.

HEMEN AL

French Presste Hazırlanışı

1 yemek kaşığı (7 g) çekilmiş filtre kahveyi french press’e koyun. İstenilen sıcaklıktaki 125 ml. sıcak suyu yavaşça kahvenin üstüne dökün. Kahve ve suyun tamamen birbirine karışmasını sağlayın. Frehch press’in kapağını suyun üstünde kalacak şekilde yerleştirin. Kahve 4 dakika demlendikten sonra kapağı yavaşça aşağı doğru itin. Kapak en alta indiğinde enfes Kolombiya kahveniz servise hazırdır.

Filtre Kahve Makinesinde Hazırlanışı

1 fincan için 1 yemek kaşığı (7 g) filtre kahveyi makinedeki kahve haznesine koyup, makinenin su haznesine sıcak su ekleyin. Kaynayan su, filtre kâğıdından tamamen süzüldükten sonra servis yapın.