KENYA 500 gr

Kenya’nın yüksek rakımlı bölgelerinin verimli volkanik topraklarından elde edilen ve %7 gibi çok keskin asiditesi ile bilinen bu olağanüstü kahve; Kenya’yı dünyanın en iyi Arabica kahve üreticisi ülkeleri arasında en üst sıralara yerleştirirken, bizlere de narenciye (portakal çiçeği, greyfurt ve limon) ve yeşil üzüm tadını duyumsayabileceğimiz enfes aroması ve taptaze “Superior” kalite çekirdekleriyle haz dolu, muazzam bir kahve deneyimi yaşamak kalıyor. Damakta kalıcı ve hoş bir tat bırakan Oze Kenya filtre kahve, yetiştiği bölgedeki toprakların doğal büyüsünü ve üstün kalite çekirdekleri yetiştirip işleme süreçlerinde sarf edilen insanüstü çaba ve emeğin karşılığını fincanınıza taşıyacak.

HEMEN AL

French Presste Hazırlanışı

1 yemek kaşığı (7 gr.) çekilmiş filtre kahveyi french press’e koyun. İstenilen sıcaklıktaki 125 ml. sıcak suyu yavaşça kahvenin üstüne dökün. Kahve ve suyun tamamen birbirine karışmasını sağlayın. Frehch press’inizin kapağını suyun üstünde kalacak şekilde yerleştirin. Kahve 4 dakika demlendikten sonra kapağı yavaşça aşağı doğru itin. Kapak en alta indiğinde kahveniz servise hazırdır.

Filtre Kahve Makinesinde Hazırlanışı

1 fincan için 1 yemek kaşığı (7 gr.) filtre kahveyi makinedeki kahve haznesine koyup makinenin su haznesine sıcak su ekleyin. Kaynayan su filtre kâğıdından tamamen süzüldükten sonra servis yapın.