Türk Damak Tadının Asırlık Çınarı: Türk Kahvesi

Duyduk ki, geçtiğimiz haftalarda İzmir Ticaret Odası, Türk kahvesinin coğrafi işaretle koruma altına alınması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunmuş. Eee, bu güzel hareketin ardından biz de durur muyuz? Bize de Türk Damak Tadının Asırlık Çınarı: Türk Kahvesi anlatmak düşer elbette.

Kahve, anavatanı olarak bilinen Etiyopya’dan (o dönemki adıyla Habeşistan’dan) önce en yakın ticaret limanı olan Mokka’ya (Mocha),oradan bir içecek olarak Yemen’e, ardından da Mekke ve Kahire’ye ulaşır.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun Yemen Valisi Özdemir Paşa, kahveyi beraberinde İstanbul’a getirir. Kısa sürede önce sarayda, sonra saray dışında ünü yayılır ve ilk Türk kahvehanesi olan “Kivahan” 1554’te Tahtakale’de açılır, onun peşi sıra da diğerleri…  Ve artık kahve,  Osmanlı yani Türk kültürünün bir parçası haline gelmiştir. O kadar ki Osmanlı Devleti’nin ömrü boyunca  tembellik ve muhabbete yol açması, camiye katılımı azaltması gibi çeşitli sebeplerle 4 kez yasaklanan kahve, bir o kadar kez de serbest bırakılmış, Saray-ı Hümayun’da ise apayrı bir yer edinerek, vazgeçilmez bir lezzet olmasının yanı sıra tecrübeli kahveciler için yeni bir kariyer yolu açmış, “Kahvecibaşı” adında ayrı bir saray görevliliği baş göstermiş, hatta kahvecibaşılıktan sadrazamlığa kadar terfi eden devlet adamlarına rastlanmıştır.

Türk kahvesi, çekirdeklerinin öğütülme metodundan tutun da, pişirme ve sunulmasına kadar her yönüyle bize özgü nitelikler taşır: Bakır ve pirinçten yapılan su ibriği, cezvesi, tepsisi ve kahve askısından, tamamen Türk kültür ögeleriyle süslenmiş muazzam fincanlara, çok ince öğütülmesinden, kullanılan kahve ve şekerin miktarı ile pişirme zamanlamasına, köpük edinimine ve yanında sunulan ikramlık lokumuna kadar her unsuru ayrı bir zenginlik taşır. Mihrimah Sultan Kahvesi’nden, cilveli kahveye, kumda pişen dibek kahvesinden, menengiç kahvesine kadar pek çok alt türevi olan Türk Kahvesi, günümüzde Avrupa’da ve Dünya’nın pek çok ülkesinde merak ve ilgi konusu olmaktadır. “Café à la Turque”, “Café Turc” gibi isimlerle de bilinen Türk Kahvesi, Oze Kahve’nin de en özel ürünlerinden birini oluşturmaktadır.

Türk Kahvemiz, Oze’nin kahve kavurma ustalarına özel bir formülle oluşturulur, taptaze tüketilmesi için haftalık olarak kavrulur, uygun şekilde dinlendirildikten sonra almak isteyen müşterilerimizin önünde öğütülür ve kahve dükkânımızın her yanını saran eşsiz kahve kokuları eşliğinde paketlenerek en taze haliyle sunulur. Öyle ki, sıklıkla kahve kavurma tesisimizin yakınlarından geçenler sokağa yayılan kahve kokusunun kaynağını takip ederek siz kahve tutkunları için otantik ve egzotik unsurlarla süslediğimiz mekânımızı ziyarete gelir ve ellerinde kahve paketleri olmadan çıkamazlar. En büyük keyfimiz, kahve tutkunu insanların ilk denedikleri andan itibaren Türk Kahvemizin müdavimi olmaları ve aynı lezzeti, aynı tazeliği her gelişlerinde aramalarıdır. Bize düşense, 15 yılı aşkın süredir Türk damak zevkine göre ürettiğimiz Türk Kahvemizin o dillere pelesenk olmuş tazeliğini ve enfes lezzetini her aradığınızda bulmanızı sağlamaya devam edebilmek için var gücümüzle çalışmaktır.

Hepinize köpük deryası kahvelerimiz eşliğinde sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.

Türk Damak Tadının Asırlık Çınarı: Türk Kahvesi yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Sosyal Medya Hesaplarımız: FacebookInstagram

Yazan: Arda İnal

Instagram

21Şubat
2020
Category: Uncategorized
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?