Yeşil Çay Camellia Sinensis

Bir önceki yazımızda sizlere “Bitki Çayları : Her Yudumda Şifa adlı yazı dizimizden ve bitki çaylarının türlerinden bahsetmiş, bitki çaylarının yararlarını anlatmıştık. Bu bölümde ise Anadolu’nun bereketli topraklarından ayrılıp Uzak Asya’ya, son ayların belki de en çok konuşulan ülkesi olan Çin’e uzanacağız. Yeşil çay hakkında hiç bilmediğiniz pek çok detaya; yeşil çayın faydalarına, tarihine ve yeşil çay çeşitlerine değineceğiz. Blogumuzu okurken rahatlayabilmeniz ve yeşil çayın şifasını ve dinginliğini hissedebilmeniz için size geleneksel Çin ezgileri ile dolu bir Guzheng dinletisi öneriyoruz.

Yazımıza yeşil çay hakkında kısa ve genel bir bilgi vererek başlayalım. Yeşil çay, “ Camellia sinensis ” adı verilen bir bitkinin yapraklarından ve tomurcuklarından yapılan bir bitkisel çay türüdür. Yeşil çayı, aynı bitkiden üretilen diğer türdeşleri olan siyah çaydan ve oolong çayından ayıran şey yeşil çayı üretmede kullanılan bitkinin soldurma ve oksidasyon işlemine tabi tutulmamış olmasıdır. Yeşil çay, aşağıda anlatacağımız üzere Çin’de doğmuş, ancak zamanla üretimi Doğu Asya’daki diğer ülkelere, ünü ve tüketimi ise tüm Dünya’ya yayılmıştır.

Çin tarımının ve tıbbının mitolojisinde efsanevi bir çay ve popüler bir figür olan yeşil çayın ilk ortaya çıkışı M.Ö. 2737 yılına kadar uzanır. Efsanelere göre yeşil çay, bir yanlışlık sonucunda tesadüf eseri keşfedilmiştir. Şenong (Shennong) adlı bir Çin imparatoru, seyahatlerinden biri sırasında maiyetinin bulunduğu kervanı dinlenmek için durdurur ve içmek için sıcak su ister. Suyun kaynatıldığı yerde, ateşle tutuşan ince bir daldaki yeşil çay yapraklarının imparatorun sıcak suyuna düşmesi ile suyun rengi koyulaşır, kokusu değişir. Ancak İmparator Şenong, buna rağmen sudaki değişimi fark edemez, ta ki içtiği suyun lezzetini inanılmaz derecede rahatlatıcı bulana dek. Böylece bu antik lezzet, enfes yeşil çay keşfedilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Yeşil çay nasıl elde edilir ?

Yeşil çay, tamamen organik ve doğal bir çay türüdür. Yukarıda da değindiğimiz gibi, Camellia sinensis adı verilen bir bitkiden elde edilen taptaze yeşil çay yaprakları, ülkemizde en çok tercih edilen çay türü olan siyah çayda olduğu gibi kararması yani oksitlenmesi için bekletilmez ve ısıtılarak doğal yeşil rengini koruması sağlanır.

Yeşil çayın faydaları :

Yeşil çay, tarihte yalnızca içecek olarak ve keyif amaçlı kullanılmamış, uzun bir dönem boyunca tıpta da çeşitli alanlarda kullanıma konu olmuştur. Bunun sebebi, yeşil çayın doğal içeriğinde barındırdığı polifenol yapıdaki kateşin, flavonol, kafein, teanin (amino asit) gibi maddeler ve bu maddelerin insan metabolizması için güçlü bir antioksidan etkisi göstermesidir. Antioksidan açısından en zengin çay türü olan yeşil çay, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında ve kilo kontrolünde oldukça etkilidir. Yeşil çayın, bünyesinde bulundurduğu “ Epigallokateşin Gallat “ (EGCG) adı verilen bir biyolojik bileşiğin vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmada etken rol oynayabileceği bilinmektedir. Yine yeşil çayda bulunan EGCG, saç köklerini küçülten ve saç kaybına yol açan enzimlerin aktivitesini baskılayarak saç kaybının giderilmesinde etkilidir. Yeşil çay ve içeriğindeki EGCG bileşiği, bu suretle saç köklerindeki hücre çoğalmasını uyararak sağlıklı ve yeni saçların oluşmasına yardımcı olur.

Yine yeşil çaydaki EGCG’in LDL’yi (kötü kolesterolü) azaltıcı etki gösterdiği, kan basıncının düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine olumlu etki ettiği bilinmektedir.

Yeşil çayın insan sağlığına bir diğer faydası da kanserle mücadelede etkili olmasıdır. Kanserin her aşamasında etki gösteren organik yeşil çayın, kanser hücreleriyle savaştığı ve yeşil çay içenlerin, içmeyenlerle karşılaştırıldığında, bilhassa meme kanseri risklerinin daha düşük olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Yine yeşil çayın etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, günde beş fincan yeşil çay içenlerin herhangi bir hastalıktan ölme risklerinin, günde bir fincandan az yeşil çay içenlere göre, yaklaşık olarak yüzde 16 daha az olduğu ifade edilmiştir.

Yeşil çay üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, yeşil çayın karaciğer bozukluklarından tip-2 diyabet ve Alzheimer hastalığına, kabızlıktan uyku bozukluklarına ve strese kadar daha pek çok alanda sağlığa olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Yeşil çay çeşitleri nelerdir ?

Yeşil çay, tek başına demlendiğinde oldukça özgün bir lezzete, kokuya ve aromaya sahiptir. Bununla birlikte, yeşil çayın o kendine özgü tadını sevmeyen fakat yine de sağlık ve benzeri gerekçelerle yeşil çay tüketmeyi arzulayan kişiler için endüstri tarafından çözüm üretilerek yeşil çay yaprakları muhtelif bitki ve meyvelerle harmanlanmış ve farklı lezzetler türetilmiştir. Bunlar arasında en popüler olanlar limonlu yeşil çay, ananaslı yeşil çay, yaseminli yeşil çay ve naneli yeşil çaydır. Bunlara, açaili, zencefil ve limonlu, bergamotlu ve chai içerikli yeşil çay türleri de eklenebilir.

Oze Kahvecilik olarak, kahvelerimizde olduğu gibi doğal yeşil çay ürün yelpazemizde de oldukça zengin bir çeşitlilik yaratmaya ve en çok beğenilen ve en taze yeşil çay çeşitlerini beğeninize sunmaya gayret ediyoruz. Birinci kalite çay yapraklarından üretilen Oze Yeşil Çay ailesinin ürün gamında aşağıdaki yeşil çay çeşitleri yer almaktadır:

Bu yazının da burada sonuna geldik. Umarız sizleri sıkmadan hoşça vakit geçirmenizi sağlayabilmişizdir. Nice yazılarda buluşmak dileğiyle, esen kalın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook | Instagram

Yazan: Arda İnal

Instagram

05Haziran
2020
75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
+
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?