Hepimizin bildiği gibi, bir süredir tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de covid-19 salgını kapsamında evlerimizde karantina altındayız. Sıkılıyor, evde kendimizi, bilhassa da damak zevkimizi mutlu edecek bir şeyler arıyoruz. Evimizden kahve satın almak istiyor, ama ne tür bir kahve sipariş edeceğimizi bilemiyoruz.  Bu yazımızda size, evdeki en lezzetli eşlikçiniz olan filtre kahvenin farklı yörelerden elde edilen tek menşeli türevi diyebileceğimiz yöresel kahveleri anlatacağız.

Öncelikle, en kaliteli dünya kahveleri hakkında bilgiler paylaşacağımız bu yazımızı okumadan önce size bu yazı süresince dinleyebileceğiniz bir müzik önerelim: Bob Dylan’ın “The Freewheelin’ Bob Dylan” isimli 1963 yılı albümü… Damak zevkiniz bir Dünya seyahatine çıkarken, kalbiniz ve ruhunuz da ona eşlik etsin!

Kahvenin yolculuğu, bilindiği üzere Afrika’nın egzotik topraklarında başlamış ve günümüzde tüm Dünya’ya yayılmıştır. Bugün Dünya’nın en kaliteli kahveleri, “Coffee Belt” yani “Kahve Kuşağı” adı verilen alanda, yani yengeç dönencesi (ekvatorun 23° 27′ kuzeyinden geçen enlem) ile oğlak dönencesi (ekvatorun 23° 27′ güneyinden geçen enlem) arasında kalan tropikal kuşakta, ekvator çizgisinin 1000 km. güneyinde kalan alandaki ülkelerde yetiştirilmektedir.

Bu kuşakta yer alan ve kahve üretebilmek için emek sarf eden tüm ülkelere kısaca bir değinerek onlara buradan teşekkür edelim. Bu ülkeler kıtalarına göre başlıca; Afrika’da Etiyopya, Kenya, Gine, Uganda, Burundi, Kamerun, Kongo, Madagaskar, Malavi, Rwanda, Fildişi Sahilleri, Tanzanya, Togo, Zambiya, Zimbabve ve Yemen; Amerika’da Kolombiya, Jamaika, Brezilya, Guatemala, Peru, Bolivya, Dominik, Küba, Venezuela, Panama, Nikaragua, Meksika, Ekvador, Haiti, Kosta Rika, Honduras, El Salvador ve Havai; Asya’da ise Hindistan, Çin (Yunnan), Tayland, Filipinler, Vietnam, Papua Yeni Gine, Java, Sumatra, Endonezya ve son olarak kıta-ülke Avustralya’dır.

Bu arada, hazır bu ülkelere değinmişken, kahve hakkında bir başka alt bilgiyi de sunmakta yarar var. Filtre kahve, temelde iki farklı tür halinde satılır. Birinci tür filtre kahve, bölgesel dünya kahvelerinin başka bir bölgenin kahvesi ile karıştırılmaksızın tüketilmek üzere paketlenmesinden oluşmakta olup, bunlara tek bir coğrafi kökenden elde edilmeleri nedeniyle “Single Origin Coffee” yani “Tek Kökenli Kahve” adı verilmektedir. Bu kahveler genellikle yüzde yüz aynı türevde çekirdeklerden ve çoğunlukla da “Arabica” adı verilen, yüksek rakımlarda yetiştirilen kaliteli, daha narin, görece daha zor elde edilen ve bünyesinde meyvemsi, çiçeksi, baharatımsı lezzet notaları barındıran kahve çekirdeklerinden oluşurlar ve hep aynı lezzeti sunmaları nedeniyle tercih edilirler. Diğer tür ise “blend filtre kahve” yani harman kahvelerdir ama biz bu yazımızda tek kökenli yöresel kahveleri işleyeceğiz.

LATİN AMERİKA

Brezilya

Günümüzde Dünya üretiminin yaklaşık %35’ini tek başına karşılayan bu ülke, Dünya’nın en büyük kahve üreticisidir. Cerrado, Minas, Sao Pulo, Santos gibi öne çıkan bölgeleri bulunmakla birlikte ülke genelinde 300.000 civarında kahve tarlası bulunmaktadır. Bu ülkenin kahveleri genelde düşük gövdeli, çikolatamsı, fındığımsı tatlara sahip ve asiditesi zengin olur. Minas bölgesinin kahveleri ise genellikle Türk kahvesi üretiminde kullanılır. Brezilya kahvesi, Türk kahvesinin de üretilmesinden anlaşılabileceği üzere Türk damak zevkine çok uygun bir kahve olduğundan, Oze Kahve’nin ürün kataloğunda yerini almıştır. Oze Brazil Santos ürünümüz hakkında bilgi edinmek veya ürünümüzü satın almak için ürün görselini tıklayabilirsiniz.

Guatemala

Yaygın olarak baharatlı, tütsümsü veya isli denilebilecek tatlara ve farklı düzeyde gövdelere sahip çeşitli türlerde kahvelere ev sahipliği yapan Guatemala’da ön plana çıkan bölgeler Antigua, Coban, Atitlan, Fraijanes, Acatenango, San Miguel, Capitillo, San Sebastian ve Los Volcanos bölgeleridir. Oze Kahve olarak biz de, Guatemala’dan çok özel çekirdekleri bulup kendi formülümüzle kavurduk ve sizlerin hizmetine sunmak istedik. Ürünümüz hakkında bilgi edinmek veya ürünümüzü satın almak için resmine tıklayabilirsiniz.

Kolombiya

Dünya’nın en büyük dördüncü üreticisi olan ülkede yetiştirilen kahveler genellikle yöreleriyle değil tipleriyle bilinirler. En bilinen ve kaliteli türleri Supremo olup, kahveleri yoğun gövdeli, yüksek asiditeli, karamelimsi veya tropik meyvemsi tatları barındırır. Kolombiya’nın bu enfes Supremo kahvesi, Oze’nin ürün kataloğunun da önemli bir parçası haline gelmiştir. Oze Colombian Supremo ürünümüz hakkında bilgi edinmek veya ürünümüzü satın almak için ürün görselini tıklayabilirsiniz.

AFRİKA

Kenya

Kahvesinin en bilinen özelliği (yaklaşık %7 oranındaki) keskin, şarapsı asiditesi ve parlak, dolgun ve meyveli olduğu gibi tütsümsü tatlar da alabileceğiniz zengin bir aromaya sahip olmasıdır. Çok büyük bir üretime ev sahipliği yapmamakla birlikte damak tadını bilen kahveseverlerin sıklıkla tercih ettiği çok özel bir kahve türüdür. Dünya’nın en iyi kahveleri arasında gösterilen bu kahve, bizim raflarımızda da en kaliteli türevi olan superior “AA“ çekirdekleri ile yerini almaktadır. Ürünümüz hakkında bilgi edinmek veya ürünümüzü satın almak için resmine tıklayabilirsiniz.

Etiyopya

Kahvenin anavatanı olan Etiyopya, günümüzde de Afrika’nın en büyük arabica kahve ihracatçısı konumundadır ve oldukça farklı çeşitlilikte gövde ve tatlara sahip kahvelere ev sahipliği yapmaktadır. En bilinen bölgeleri Sidamo, Harrer, Kaffa ve Yirgacheffe’tir. Biz de Oze olarak, kahvenin anayurdu olan bu ülkeye kayıtsız kalmadık ve en meşhur bölgesi olan Sidamo’dan sizler için çiçeksi ve meyvemsi (narenciye) tatlara sahip enfes bir kahve ürettik. Oze Ethiopian Sidamo ürünümüz hakkında bilgi edinmek veya ürünümüzü satın almak için resmine tıklayabilirsiniz.

ASYA

Endonezya

Dünya’nın en pahalı kahvesi olan “Kopi Luwak” kahvesinin de üretildiği ülke olan Endonezya, yaygın olarak Robusta üreticiliği yapmaktadır. Genellikle güçlü gövdeli, odunsu ve topraksı tatlara sahip kahvelere en sahipliği yapan Endonezya, Dünya’nın en büyük 3. kahve üreticisidir.

Hindistan

Yüksek gövdeli ve düşük asiditeli yapısı ile bol ve muazzam bir krema verebildiği için pek çok espresso kahve harmanının içinde tercih edilen robusta kahvelerinin menşei olan Hindistan, Oze’nin espresso harmanlarının da vazgeçilmezidir. Espresso ve espresso bazlı kahveleri seviyorsanız, Oze’nin Hindistan’ın robusta’sı ile ürettiği enfes taze kavrulmuş espresso ürünlerini denemenizi tavsiye ederiz.

Eğer kahve hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz veya aklınıza “kahve nereden alınır?”, “butik üretim yapan ve gerçekten taze kahve satan bir kahve kavurma şirketi bulabilir miyim?” yahut “en taze kahve çeşitlerini nereden temin edebilirim?” gibi sorular takılıyorsa, sizlere Oze Kahve’nin güvenli bir şekilde kolayca alışveriş yapabilmeniz için tasarlanan internet mağazasını ve blog sayfasını şiddetle tavsiye ederiz. Yaklaşık 20 yıldır taze kavrulmuş filtre kahveyi gerek sektörel gerekse evde tüketime uygun şekilde hizmetinize sunmanın gururuyla, hepinizi saygıyla selamlıyoruz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook | Instagram

Yazan: Arda İnal

Instagram

02Mayıs
2020
50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
+
WhatsApp için tıkla
WhatsApp Sipariş Tıkla
Merhaba,
Hoş geldiniz. WhatsApp üzerinden sipariş vermek ister misiniz?